#51: See the forest through the trees

Zvířata vyčkávají v propasti času.

Nepřetržitá vzájemná výměna nikdy neustává. Jedni žijí smrt těch druhých, druzí umírají život těch prvních. Nesmrtelní jsou smrtelní a smrtelní jsou nesmrtelní.

Obecně platí, že čím větší odstup od věci máme, tedy čím víc je nám tato věc vnější, tím víc jsme schopni utvořit si představu o jejím celkovém tvaru; zároveň však vzniká nebezpečí, že tato vnějškovost zkoumanou věc umrtví po způsobu entomologa, který si prohlíží vypreparovaného motýla, a že se odstup, který měl umožňovat objektivitu, stane příčinou odcizení a nepochopení.

Snímek obrazovky 2018-01-31 v 12.29.21.png

V případě přehledů myšlení se sázka na vnějškovost ukazuje v upřednostnění celku před jednotlivostmi a tezí či nauk před procesy a diskusemi, které k těmto tezím vědou. Důraz spíše na celek a výsledky než na jednotlivosti a procesy slouží potřebě schematizace a kategorizace, které jsou vynuceny velkým rozsahem materiálu: díla a postavy je třeba onálepkovat, aby bylo možno zachytit jejich vztah k celku, a teprve prostřednictvím zřetele k celku jejich vztah mezi sebou navzájem.

Qian Zhongshu výborně zachycuje perspektivu vnitřku, tento pohled usiluje o  zprostředkování vhledu na úkor poskytnutí přehledu.

Jejich zorný úhel je široký, nejsou žádné titěrné překážky, které jim narušují pohled. Ve srovnání s jejich nadhledem a oproštěností staří kritici viděli stromy, ale neviděli les. Ovšem každý líc má svůj rub – jiným nedostatkem je pro les nevidět stromy. 

IMG_2821

Spatřit stromy v lese, nikoliv obhlížet les v jeho celistvosti. To neznamená, že by zkušenost lesa zůstávala uzamčena. Naopak je třeba si uvědomit, že stromy je možné vidět zblízka právě jen když v lese jsme, a naopak, když les jako takový vidíme, nikdy v lese nejsme: vidíme ho zvenčí, ale necítíme jeho vůni, jsme schopni ho popsat, ale neslyšíme jeho šum.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s